Baza wiedzy i aktualności o druku 3D

PVA - podporowy materiał do druku 3D

Alkohol poliwinylowy (PVA) jest rozpuszczalny w wodzie i właśnie ta właściwość ma zastosowanie komercyjne zastosowania. Popularny materiał podporowy, stosowany w drukarkach 3D pracujących w technologii przyrostowej (FDM). Rozpuszczalność w wodzie, umożliwia druk modeli o skomplikowanej geometrii lub takich, gdzie usunięcie podpór drukowanych z bazowego materiału byłoby niemożliwe ze względu na brak fizycznego dostępu dla narzędzi. Wadą PVA jest wysoka absorbcja wilgoci. Zawilgocony PVA praktycznie nie nadaje się do użytku.

Właściwości filamentów do drukarki 3D: PVA (Polialkohol winylu).

 • Siła: średnia | Elastyczność: Wysoka | Trwałość: Rozpuszczalny w wodzie.
 • Trudności w użyciu: wysokie, podatny na wilgoć.
 • Typowe temperatury druku 180oC - 200oC.
 • Nie wymaga grzanego stołu.
 • Niski skurcz materiału.
 • Łatwość i szybkość użycia.
 • Rozpuszczalny w wodzie (ciepła woda, przyspiesza proces).
 • Odkształca się pod wpływem działania wysokiej temperatury.
 • Wysoka absorbcja wilgoci.
 • Wspaniały materiał pomocniczy.
 • Trudny w obsłudze, podatny na wilgoć.
 • Przechowywanie PVA z dala od promieni słonecznych i w temperaturze między 15°C a 25°C przedłuży jego żywotność.

Więcej informacji.

Właściwości PVA powodują, że ma on zastosowanie w druku 3D. PVA jest doskonałym materiałem pomocniczym w połączeniu z innym włóknem w drukarce 3D z podwójnym wytłaczaniem. Zaletą stosowania PVA jest to, że może obsługiwać więcej materiałów niż tylko ABS. Przede wszystkim jest stosowany jako materiał nośny w druku. Zaleca się stosowanie filamentów PVA w miejscach, w których konstrukcja nośna jest trudno dostępna i skomplikowana. Jest rozpuszczalny w wodzie o niskiej temperaturze i nie potrzebuje żadnych dodatkowych środków chemicznych. Wystarczy zanurzyć wydrukowany model wraz z podporami w letniej lub ciepłej wodzie, aby po kilkunastu minutach uzyskać efekt końcowy.

Jako filament do druku 3D, jest nieco trudniejszy w obsłudze. Należy zachować ostrożność podczas przechowywania, ponieważ wilgoć zawarta w atmosferze może uszkodzić filament przed drukowaniem. Suche pudełka i torebki e są koniecznością, jeśli planujesz zachować szpulę PVA użyteczną na dłuższy czas.

Kiedy powinienem używać filamentu do drukarki 3D PVA?

Filament PVA to świetny wybór jako materiał podporowy na skomplikowanych wydrukach.

Filament PVA (poliwinylalkohol) jest specjalnym rodzajem filamentu używanym w druku 3D jako materiał podporowy (ang. support material) w procesach dodatku wielomateriałowego. Jest to materiał, który rozpuszcza się w wodzie, co pozwala na jego usunięcie po wydruku części.

Zastosowania wydruków 3D z filamentu PVA obejmują przede wszystkim drukowanie złożonej geometrii, w których widoczne są zwisające lub przewieszone fragmenty, które nie są możliwe do wydrukowania bez użycia materiału podporowego. Filament PVA jest używany z wieloma innymi materiałami drukarskimi, takimi jak PLA, ABS czy PETG, dzięki czemu może być obserwowany w wielu różnych zastosowaniach.

Zastosowania wydruków 3D z filamentu PVA można znaleźć w wielu branżach, w tym jak projektowanie przemysłowe, architektura, prototypowanie, medycyna, a także w tworzeniu modeli, dekoracji, rzeźb i innych artystycznych zastosowań. Filament PVA pozwala na drukowanie bardziej złożonych i oddalonych części, które nie byłyby osiągalne w procesie produkcyjnym, dzięki możliwości usunięcia materiału podporowego po druku.

Zostaw komentarz