Baza wiedzy i aktualności o druku 3D

PLA popularny filament do drukarek 3D

PLA to biopolimer pozyskiwany z roślin. Słynie z tego, że doskonale nadaje się do praktycznie wszystkich stacjonarnych drukarek 3D.

PLA jest najbardziej znany ze swojej łatwości drukowania, sztywności i niezwykle wysokiej wizualnej jakości druku. Jest idealny do prototypów, modeli koncepcyjnych i drukowanych części do zastosowań końcowych zarówno dla hobbystów, jak i inżynierów przemysłowych.

Charakteryzuje się dużą prostotą druku i własnościami wytrzymałościowymi odpowiednimi dla większości elementów prototypowych a szczególnie ozdobnych. PLA dostępne w jest w bardzo szerokiej gamie barw. PLA nie jest odporny na długotrwałe działanie podwyższonych temperatur (+60oC) i po pewnym czasie zaczyna nieodwracalnie się odkształcać. PLA nie nadaje się również do druku elementów pracujących długotrwale pod obciążeniem.

Właściwości filamentu do drukarki 3D: PLA.

 • Siła: średnia | Elastyczność: Niska | Trwałość: Średnia.
 • Trudność użycia: Niska.
 • Typowe temperatury druku 190oC - 230oC.
 • Nie wymaga podgrzewanego stołu oraz obudowy.
 • Materiał biodegradowalny wyprodukowany z roślin.
 • PLA jest odnawialnym biopolimerem.
 • Nie wymaga grzanego stołu.
 • Bardzo mały skurcz termiczny.
 • Brak odporności na działanie promieni UV.
 • Odkształca się pod wpływem działania wysokiej temperatury.
 • Dobre własności wytrzymałościowe.
 • Bardzo słaby zapach, idealny do drukowania 3D w środowisku domowym i biurowym.
 • Wspaniała jakość powierzchni po druku.
 • Oprócz standardowego PLA dostępnego na rynku, producenci oferują modyfikowane PLA, które charakteryzują się podwyższonymi własnościami wytrzymałościowymi przy jednoczesnym zachowaniu prostoty druku.

Więcej informacji.

Przede wszystkim filament PLA jest łatwy do drukowania. Ma niższą temperaturę drukowania niż ABS i nie wypacza się tak łatwo, co oznacza, że podgrzewany stół drukujący nie jest wymagany, chociaż zdecydowanie pomaga w druku 3D. Kolejną zaletą stosowania PLA jest to, że nie emituje zapachu podczas drukowania. Jest ogólnie uważany za bezwonne włókno do druku. Atrakcyjną właściwością filamentu PLA jest dostępność w niemal nieskończonej ilości barw i rodzajów.

Wiele specjalnych włókien wykorzystuje PLA jako materiał podstawowy, na przykład te o właściwościach przewodzących lub świecących w ciemności, te napełnione drewnem lub metalem.

PLA jest do pewnego stopnia bardziej przyjazny dla środowiska niż wiele filamentów do drukarek 3D. Ulegnie biodegradacji w pewnych warunkach osiągalnych komercyjnie.

Kiedy należy używać filamentu do drukarki 3D PLA?

W porównaniu z innymi typami filamentów do drukarek 3D, PLA jest kruchy, więc należy unikać drukowania przedmiotów, które mogą być zgięte, skręcone lub wielokrotnie upuszczone.

Należy również unikać używania go z przedmiotami, które muszą wytrzymać wyższe temperatury, ponieważ PLA ma tendencję do odkształcania się w temperaturach 60 ° C lub wyższych. W przypadku wszystkich innych zastosowań PLA stanowi dobry wybór do drukarek 3D.

PLA (polilaktyd) jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w druku 3D ze względu na swoje właściwości i szeroki zakres zastosowań.

Oto kilka zastosowań wydruków 3D z filamentu PLA:

 1. Prototypowanie: PLA jest często stosowany do prototypowania, zwłaszcza w przypadku niekompleksowych elementów. Drukowanie 3D z PLA pozwala na szybkie i ekonomiczne tworzenie prototypów o stosunkowo dobrej jakości powierzchniowej.
 2. Modelowanie: PLA jest popularnym wyborem do modelowania, zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalistów. Może być stosowany do tworzenia modeli architektonicznych, modeli pojazdów, figurek, lalek i wielu innych.
 3. Sztuka i rękodzieło: PLA jest również używany w tworzeniu różnego rodzaju dzieł sztuki i rękodzieła, takich jak biżuteria, ozdoby, ramki na zdjęcia, kubki, kieliszki i wiele innych przedmiotów ozdobnych.
 4. Edukacja: PLA jest popularnym materiałem w edukacji, ze względu na swoją bezpieczność i łatwość drukowania. Może być stosowany w szkołach i uczelniach do tworzenia modeli, prototypów, prezentacji i innych projektów edukacyjnych.
 5. Elementy dekoracyjne: PLA jest stosowany do tworzenia różnego rodzaju elementów dekoracyjnych, takich jak lampy, doniczki, ozdoby na stoły, świeczniki, wieszaki na ubrania i wiele innych.
 6. Opakowania: PLA jest również stosowany w produkcji opakowań, zwłaszcza tych, które są ekologiczne, biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Może być używany do produkcji opakowań spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych i innych.
 7. Inżynieria: Chociaż PLA jest stosowany głównie w zastosowaniach nie wymagających dużych wytrzymałości, istnieją także specjalne warianty PLA o zwiększonej wytrzymałości, które można stosować w inżynierii, takie jak PLA wzmocniony włóknem szklanym lub PLA wzmocniony węglowym. Mogą być stosowane w niektórych aplikacjach wymagających bardziej zaawansowanych właściwości mechanicznych.

Zostaw komentarz