Baza wiedzy i aktualności o druku 3D

HIPS - Filament do drukarek 3D

Filament techniczny o właściwościach zbliżonych do ABS, charakteryzujący się wysoką udarnością. Ze względu na podobne do tworzywa ABS wymagania druku, stosowany jest najczęściej jako materiał podporowy  przy skomplikowanych wydrukach z filamentu ABS. W połączeniu z filamentem ABS w drukarce z podwójnym wytłaczaniem system HIPS działa jak doskonały materiał podporowy. HIPS podobnie jak ABS, absorbuje wilgoć. Zwykle występuje w kolorze zbliżonym do mlecznego i jest to naturalny kolor tego filamentu. W zależności od producentów filamentu, HIPS może być barwiony, jednak dodatki barwiące mogą powodować zmianę właściwości filamentu.

Właściwości filamentu do drukarki 3D: HIPS.

 • Siła: wysoka | elastyczność: średnia | trwałość: rozpuszczalny.
 • Trudności w użyciu: średnie.
 • Typowe temperatury druku 230oC - 245oC.
 • Wymagany druk na grzanym stole roboczym 90oC - 110oC.
 • Wskazany druk w grzanej komorze 35oC - 50oC.
 • Materiał biodegradowalny.
 • Stosowany głównie jako materiał podporowy dla wydruków z ABS.
 • Własności wytrzymałościowe zbliżone do ABS.
 • Duży skurcz.
 • Opary powstające podczas druku są toksyczne.
 • Rozpuszczalny w limonenie, który jest stosowany jako rozpuszczalnik do drukowania 3D.
 • Bardzo mała gęstość jest to najlżejszy materiał dostępny w technologii FDM.
 • Może być stosowany jako materiał pomocniczy lub jako mocny filament do drukarki 3D.
 • Wymaga przetwarzania końcowego w celu usunięcia podpór.
 • Kompatybilny tylko z ABS.

Więcej informacji.

W przypadku drukowania z podwójnym wytłaczaniem za pomocą filamentu HIPS można zastosować podpory i wypełnienia pustych przestrzeni w modelu za pomocą filamentu HIPS. Zanurzenie gotowego wydruku w limonenie spowoduje rozpuszczenie systemu HIPS, pozostawiając produkt końcowy.

Użycie systemu HIPS jako materiału podporowego ogranicza drukowanie rzeczywistej części do ABS. Limonen może uszkodzić inne materiały filamentowe niż ABS. Filamenty HIPS i ABS dobrze ze sobą współpracują, mają podobną wytrzymałość, sztywność i wymagają porównywalnej temperatury drukowania.

W rzeczywistości, pomimo podstawowego zastosowania jako materiału pomocniczego i podporowego, HIPS jest dobrym filamentem do druku 3D. Jest mocniejszy niż PLA i ABS, odkształca się mniej niż ABS i można go łatwo przykleić, szlifować i malować.

Kiedy należy używać filamentu do drukarki 3D systemu HIPS?

Dzieląc wiele cech z ABS, filament HIPS do druku 3D jest dobrym i wszechstronnym materiałem do wytwarzania części, które muszą wytrzymać zużycie lub do projektów, które wymagają materiału przyjaznego dla wykończenia, aby uzyskać końcowy ładny wygląd drukowanego modelu.

Wydruki z filamentu z tworzywa HIPS (High Impact Polystyrene) znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, zarówno w przemyśle, jak i w innych obszarach życia. Oto kilka przykładów zastosowań wydruków z filamentu HIPS:

 1. Prototypowanie: Wydruki z filamentu HIPS są często stosowane w procesach prototypowania w przemyśle. Dzięki swojej zdolności do precyzyjnego wytwarzania złożonych kształtów i detali, filament HIPS jest idealnym materiałem do tworzenia prototypów komponentów mechanicznych, elektronicznych, medycznych i innych.
 2. Modelarstwo: Filament HIPS jest popularny w modelarstwie, zarówno profesjonalnym, jak i hobbystycznym. Może być stosowany do tworzenia modeli architektonicznych, modeli pojazdów, figurek do gier planszowych, makiet i innych elementów modelarskich.
 3. Opakowania: Wydruki z filamentu HIPS mogą być wykorzystywane do produkcji opakowań, takich jak kosze, pudełka, tacki i inne. Dzięki swojej sztywności, wytrzymałości i możliwości łatwego formowania, filament HIPS jest dobrym materiałem do tworzenia opakowań o różnych kształtach i rozmiarach.
 4. Reklama i marketing: Filament HIPS jest często stosowany do produkcji elementów reklamowych i marketingowych, takich jak litery przestrzenne, logotypy, znaki, plakaty i inne. Może być łatwo malowany, klejony, lakierowany, co pozwala na tworzenie atrakcyjnych elementów wizualnych.
 5. Dekoracje: Filament HIPS jest używany do produkcji różnego rodzaju dekoracji, takich jak ozdoby świąteczne, ozdoby stołowe, ramki na zdjęcia, wazony i wiele innych. Może być malowany, klejony, lakierowany, co pozwala na tworzenie spersonalizowanych dekoracji o różnorodnym wyglądzie i stylu.

W skrócie, zastosowanie wydruków z filamentu HIPS jest szerokie i różnorodne, obejmuje wiele dziedzin życia i przemysłu. Dzięki swojej wytrzymałości, możliwości precyzyjnego wytwarzania złożonych kształtów, łatwości formowania i obróbki powierzchni, filament HIPS jest cenionym materiałem w wielu aplikacjach.

Warto zauważyć, że wydruki z filamentu HIPS często są stosowane jako materiał podporowy w technice druku 3D. Dzięki swojej zdolności do łatwego rozpuszczania w specjalnych rozpuszczalnikach, filament HIPS jest używany jako materiał podporowy przy druku elementów z innymi materiałami, takimi jak ABS czy PLA. Po zakończeniu druku, filament HIPS może być łatwo usunięty, pozostawiając czysty, dokładny model z materiału podstawowego.

Wydruki z filamentu HIPS są również cenione za swoją ekonomiczność, ponieważ jest to stosunkowo tani materiał, dostępny w wielu kolorach i łatwo dostępny na rynku. 

Zostaw komentarz