Baza wiedzy i aktualności o druku 3D

Filament do druku 3D to wyjątkowy materiał

Filament to wyjątkowy materiał, który powstał z połączenia doświadczenia, technologii i potrzeb tworzenia. 

Słowo filament, które pochodzi od łacińskiego słowa filum oznaczającego „ nić ”, jest używane w języku angielskim dla różnych struktur podobnych do nici, w tym:

  • Włókna galaktyczne.  Są to największe znane struktury we wszechświecie.
  • Protuberancja słoneczna. Włókna plazmy słonecznej, widoczne na tle tarczy słonecznej.
  • Miofilament. włókna miofibryli zbudowane z białek.
  • Włókna białkowe. długie łańcuchy jednostek białkowych, występujące np. we włosach lub mięśniach.
  • Filamentacja. wydłużenie pojedynczych komórek bakteryjnych.
  • Włókna. substancje naturalne lub wytworzone przez człowieka, które cechuje duża długość i niewielka szerokość lub niewielki przekrój poprzeczny są znacznie dłuższe niż szerokie.
  • Żarniki elektryczne Cienkie druty oporowe, które w żarówce elektrycznej wytwarzają wystarczającą ilość ciepła, aby emitować światło lub źródła światła w żarówkach Led.
  • Filament do druku 3D.  To materiał termoplastyczny, wytłaczany na bazie polimerów, dedykowany do wykorzystania w drukarkach 3D wykorzystujących technologię FFM/FDM [do wytwarzania wydruków 3D poprzez układanie stopionego materiału termoplastycznego warstwa po warstwie] Filamenty wytwarzane są z różnych polimerów termoplastycznych, różniących się własnościami fizycznymi i chemicznymi. 

Słowo filament ma wiele znaczeń i jest używane w wielu językach świata od dawna. Natomiast zastosowanie słowa filament w odniesieniu do druku 3D nie ma długiej historii. 

W rzeczywistości technologia druku 3D FDM (Fused Deposition Modeling) stała się dość popularna i imponująca dla ogółu społeczeństwa około 2009 roku ze względu na jej spopularyzowanie w mediach.

W 2009 roku patenty FDM przeszły do domeny publicznej, otwierając drogę dla szerokiej fali innowacji w drukarkach 3D FDM. Rozpoczął się proces spadku cen stacjonarnych drukarek 3D, a co za tym idzie, w miarę upowszechniania się technologii, wzrostu zapotrzebowania na filamenty wytwarzane na bazie polimerów.

Wraz z wygaśnięciem patentów FDM, pierwsze lata dekady stały się latami druku 3D. Produkcja addytywna staje się zatem realną i niedrogą techniką prototypowania i produkcji dla przedsiębiorstw, otwierając nowe możliwości. 

W 2013 roku prezydent Barack Obama w swoim przemówieniu o stanie państwa wspomniał o druku 3D jako o głównym problemie przyszłości. Wypowiedz prezydenta sprawiła, że „drukowanie 3D” stało się modnym hasłem.

Druk 3D jest obecny w umysłach ogółu społeczeństwa i w decyzjach politycznych. Technologia nieustannie się rozwija, podobnie jak zastosowania tej technologii. Coraz więcej małych i dużych firm oraz osób prywatnych korzysta z niskiej ceny prototypowania oferowanej przez druk 3D.

Druk 3D jest tak ekscytującą dziedziną z wielu różnych powodów.

W tym z pozornie nieograniczonych możliwości, jakie zapewnia. Jedną z tych pozornie nieskończonych możliwości jest wybór odpowiednich filamentów do druku 3D. Kiedy przyjrzysz się różnym dostępnym na rynku filamentom, próba ustalenia, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie, może być przytłaczająca. Każdy filament ma swoje unikalne właściwości, zastosowania i cechy, które należy wziąć pod uwagę.

Niezwykłość filamentu polega na tym, że włókno z wytworzone z termoplastycznego polimeru może mieć praktycznie nieskończoną gamę barw i właściwości. Z tego na pierwszy rzut oka niepozornego materiału możemy stworzyć z pomocą drukarki 3D praktycznie dowolny detal. Można nawet wydrukować działająca przekładnię zębatą z metalu.

Zostaw komentarz